Článek Rozhovor Zpravodajství

TANEC PRAHA NA DOTEK HVĚZD SVĚTOVÉHO FORMÁTU

Ve středu 2. června proběhne slavnostní Opening 33. ročníku Mezinárodního festivalu TANEC PRAHA 2021, který se letos koná ve dvou etapách, v červnu a září. Zahájení letní části se ujme italská choreografka Silvia Gribaudi, která uvede v Praze hned třikrát po sobě v divadle PONEC laskavě humorné dílo GRACES. Zlatým hřebem červnového programu bude historicky první hostování řeckého choreografa Dimitrise Papaioannou, jehož vystoupení se uskuteční na Nové scéně Národního divadla ve spolupráci s Laternou magikou. TANEC PRAHA má tu čest uvést jeho dílo Transverse Orientation hned po světové premiéře, a to 15., 16. a 17. června. Letní etapa festivalu se bude konat v Praze a dalších 21 obcích ČR a potrvá do 1. července.

Sponzorem zpravodajství z Festivalu Tanec Praha je Heller Dance, taneční obuv a móda stvořená pro tanec. www.hellerdance.cz

„Věříme, že po období lockdownu publikum prahne po silných uměleckých zážitcích. TANEC PRAHA 2021 takové zážitky slibuje, s novým mottem „na dotek vašich smyslů“ nabídne exkluzivní Události sezony v létě i na podzim, k tomu turné domácích umělců po regionech a v neposlední řadě jejich zapojení do řady mezinárodních projektů,“ říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha, z. ú., a pokračuje: „Neseme obrovská rizika spojená s nejistotou, zda bude vývoj situace příznivý, zda bude zvýšena kapacita indoor představení nad 50 %, zda nenastanou problémy s příjezdem zahraničních umělců, ale jsme přesvědčeni, že to stojí za to. Historicky první hostování Dimitrise Papaioannou nás v červnu svými nesmazatelnými obrazy, imaginací a odvahou jistě naladí na jinou notu, stejně jako skvělá energie a inteligentní humor Silvie Gribaudi.“

Dva týdny po Openingu se Silvií Gribaudi čeká diváky ikona řecké současné choreografie Dimitris Papaioannou. Patří ke světové špičce v oboru, sám původně výtvarník, ve svém silně vizuálním fyzickém díle klade otázky o podstatě člověka a směřování naší civilizace. „Dimitris Papaioannou patří k nejprogresivnějším a nejnápaditějším současným choreografům a mne velmi těší, že se můžeme podílet na jeho vůbec prvním vystoupení v Praze a v České republice, diváci se mají rozhodně na co těšit,“ doplňuje Radim Vizváry, umělecký šéf Laterny magiky, a dodává: „Spolupráci s festivalem TANEC PRAHA považuji za jeden z mnoha kroků k tomu, aby se Laterna magika stala platformou otevřenou novým kontaktům a partnerstvím.“

Zahraniční umělce v letní etapě festivalu doplní italský duet HARLEKING, který je mrazivou satirickou interpretací postavy Harlekýna zkoumající do hloubky témata historické spojitosti mezi komunikací, násilím a mocí na bázi klasické komedie dell’arte.

Pestré spektrum domácí tvorby si užijí hojně diváci v regionech, ale také na půdě hlavního města v řadě projektů našich umělců zapojených do evropské spolupráce (Dancing Museums, Be SpectACTive, Big Pulse Dance Alliance). V neposlední řadě také v originálním site-specific projektu „Žižkov v pohybu“ či nové adaptaci děl POCKETART pro venkovní prostor. Chybět nebudou ani dvě premiéry v koprodukci festivalu TANEC PRAHA 2021 (Tereza Ondrová & Francesca Foscarini a Marie Gourdain & kol.) i další program zahrnující celoměsíční výstavu v Zámku Troja GHMP k vyústění projektu Dancing Museums, s nímž souvisí i Silent Mob zapojené české umělkyně Terezy Ondrové. Řada těchto projektů pracuje s aktivními diváky, tzn. zapojuje i laické publikum různých věkových kategorií. Dalším takovým dílem je Nibiru III – LOUD RING maďarských umělců pracujících s místními teenagery. Stejnou věkovou skupinu si vybrala právě Marie Gourdain pro zářijovou premiéru Ikarus. Zapojení diváků zažijeme i v otevřené zkoušce k premiéře pro rok 2022 Viktora Černického PRIMA. Také další festivalová koprodukce Silvie Gribaudi s Terezou Ondrovou Insectum in Prague je díky složité covidové době posunuta na rok 2022, ale nahlédneme alespoň do procesu tvorby.

Uplynulý rok přinesl celou řadu přesunů a jedním z nich je oč ekávané představení Williama Forsytha A Quiet Evening of Dance, které vzniklo ve spolupráci se Sadler’s Wells London Production. Festivalu se podařilo zajistit jeho uvedení v podzimním termínu, 11. září ve spolupráci s Hudebním divadlem Karlín.

Více informací na:
www.tanecpraha.cz
https://www.facebook.com/tanecpraha
https://www.instagram.com/tanecpraha

Zpravodajství

Radio 1 bude v rámci 33. ročníku Mezinárodního festivalu TANEC PRAHA vysílat zpravodajský servis o festivalových novinkách a uváděných představeních. Pořad se bude na Radiu 1 vysílat v průběhu konání festivalu 24. a 31. května a 7. a 14. června.

 

Zpravodajský servis na Radiu 1 přinese aktuální informace z dění na festivalu TANEC PRAHA, pozvánky na představení a doprovodné akce. Vysílat se bude vždy v premiéře (v 11:00) a v repríze (v 16:00).

Rozhovor

1.6.2021 14:00

V úterý 1.6. si na Radiu 1 budeme povídat s Yvonou Kreuzmannovou, ředitelkou a zakladatelkou Tance Praha z. ú.

reklama
reklama
reklama