Článek

TOM EMERSON NA KRUHU

Jak znovu využít staré budovy a jejich materiály nejen v architektuře ale i současném umění promluví významný britský architekt a pedagog Tom Emerson na druhé podzimní přednášce. 

Spolek KRUH pokračuje v podzimním přednáškovém cyklu o architektuře. Opětovné využívání v architektuře a umění představí ve čtvrtek 2. listopadu od 19h30 v kině Světozor britský architekt z ateliéru 6a architects a profesor univerzity ETH v Curychu Tom Emerson. 

Tom Emerson přijede do Prahy na pozvání Kruhu již podruhé. Jeho přednáška v roce 2014 o znovu využívání (re-use) vzbudila velký zájem publika, proto vystoupí v Kruhu výjimečně i podruhé. Přednáška s názvem Nikdy moderní (Never Modern) se věnovala roli příběhu, historie a přivlastňování v práci a navázala na stejnojmennou knihu, na které Tom Emerson spolupracoval s Irénée Scalbertovou. 

“Nejedná se (mi) pouze o opětovné využívání starých budov nebo jejich materiálů, ale také o recyklaci příběhů, které podporují vznik nového autorského přístupu. Přístup znovuvyužívání je poplatný v architektuře 21. století a střídá tak modernistické paradigma stavět vše na novém”, říká více k tématu přednášky Tom Emerson.

Tom Emerson založil v roce 2001 společně se Stephanie Macdonaldovou v Londýně ateliér 6a architects, který se hned od počátku stal jednou z nejuznávanějších kanceláří v Británii. Ve svých návrzích se zabývají znovuvyužíváním již existujících prvků či toho, co je zrovna po ruce. V roce 2012 obdrželi 6a architects ocenění Schelling Medal za architekturu a Národní cenu RIBA. Jsou autory několika londýnských galerií současného umění. Mezi jejich známé realizace patří např. Stromový dům, komorní dřevěná stavba, která obíhá kolem stávajícího stromu nebo dvě novostavby ateliérů a studií v oblasti Design District v Londýně. Tom Emerson od roku 2010 vyučuje na prestižní univerzitě ETH v Curychu, kde působil mezi lety 2021–2023 jako děkan fakulty designu a architektury a byl tak zodpovědný za směřování v architektuře této prestižní fakulty. Společně se studenty realizuje modely velikosti pavilonů, na nichž si zkoušejí jak konstrukční možnosti materiálů, tak prostorové vlastnosti svých návrhů. Podle jejich návrhu vznikla např. objemná a prostorová dřevěná struktura (Pavilion of Reflections) na jezeře v Curychu v roce 2016. Tom Emerson je také autorem řady článků nejen o architektuře, ale také o umění a literatuře.

“Vystoupení Toma Emersona patřilo k nejzajímavějším přednáškám za posledních 10 let, které se odehrály v Kruhu. Jako architekt vytváří napětí mezi starým a novým a to jak prostorově, tak ve volbě materiálů. Jako pedagog se snaží zapojit studenty i do stavebního procesu a realizují společně i velkorozměrné stavby…říká k pozvání Toma Emersona předsedkyně spolku kruh Marcela Steinbachová.

Přednáška Toma Emersona se uskuteční ve čtvrtek 2. listopadu 2023 od 19h30 ve Velkém sále kina Světozor. Základní vstupné na akci je 150 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 130 Kč. Vstupenky lze zakoupit přes rezervační systém kina Světozor. Poslední přednáška cyklu se uskuteční dne 7. prosince ve Velkém sále kina Světozor a vystoupí švýcarský významný statik Jürg Conzett, autor mnoha zajímavých mostů a lávek na území Švýcarska.

Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.

Facebooková událost ZDE

Vstupenky v kině Světozor ZDE

Více informací na www.kruh.info

reklama
reklama
reklama