Článek

TOYEN: SNÍCÍ REBELKA – VÝSTAVA SE PRODLUŽUJE

16. července 2021 – V důsledku velkého zájmu a vysoké návštěvnosti výstavy Toyen: Snící rebelka se Národní galerie Praha rozhodla její trvání o týden prodloužit. Velkou retrospektivní výstavu této nekonvenční umělkyně tak můžete přijít navštívit až do 22. srpna 2021.

Výstava byla ve Valdštejnské jízdárně oficiálně otevřena 9. dubna, své první návštěvníky ale mohla přivítat až po rozvolnění protipandemických opatření v polovině května. I poté zůstala kapacita výstavy omezená a zájem o ni v některých případech převyšoval kapacitní možnosti. Také proto se Národní galerie rozhodla o prodloužení výstavy, která měla původně skončit 15. srpna.

Kromě důležitých etap tvorby Toyen vyzdvihuje výstava zásadní témata z jejího díla, jako je poezie, příroda, erotika či alchymie. Její součástí jsou také obrazy, které umělkyni darovali její přátelé, mezi něž patřili André Breton, Victor Brauner či Yes Tanguy.

Toyen,vlastním jménem Marie Čermínová (1902–1980), patří k nejoriginálnějším a nejznámějším českým umělkyním 20. století. Ještě za svého života se proslavila i ve Francii, kde trvale žila od roku 1947. Výrazná tvorba a neotřelé životní postoje vzbuzují po celém světě zájem o její osobu i práci. Za šedesát let své kontinuální tvůrčí činnosti a úzkého kontaktu s vůdčími básníky a mysliteli své doby vytvořila mnohovrstevnaté a průkopnické dílo.

Výstavu doprovází bohatý program v podobě odborných přednášek a kulturních akcí. Projekt Kultura v době Toyen zastřešuje sérii projekcí dobových filmů v Kině Ponrepo, taneční vystoupení ve výstavě a koncert v JazzDocku.

Koncepci současného mezinárodního projektu, jehož cílem je představit a znovu připomenout dílo umělkyně v co nejucelenější podobě, vytvořily kurátorky Anna Pravdová, Annie Le BrunAnnabelle Görgen-Lammers. Na spolupráci se podílejí tři prestižní instituce – Národní galerie Praha, Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris – Paris Musées. Právě do Hambuger Kunsthalle poputuje výstava po svém skončení. Její oficiální otevření v Hamburku je naplánováno na 24. září.

Otevírací doba
pondělí–neděle 10–18 h
středa 10–20 h

Info

info@ngprague.cz
+420 224 301 122
www.ngprague.cz

reklama
reklama
reklama