Článek Rozhovor Soutěž

TŘI MUŠKETÝŘI V KLADENSKÉM DIVADLE

V kladenském divadle se bude šermovat

Začátek října bude v rámci již 107. divadelní sezony, která nese podtitul Odvaha srdce!, patřit Třem mušketýrům, jejichž premiéra proběhne v hlavním sále Městského divadla Kladno (2. října od 19:00). Velká výpravná inscenace plná šermířských soubojů vychází z klasického románu Alexandra Dumase st., bude však českou premiérou nové dramatizace slavného amerického autora Kena Ludwiga.

Letošní divadelní sezona bude velkolepou divadelní studií na téma lidské statečnosti a  oslavou vůle vzepřít se nespravedlnosti a příkoří. První premiérou z dramaturgického plánu pro 107. sezonu tak příznačně budou Tři mušketýři, kteří opět přispěchají na pomoc královně a pěkně zavaří kardinálovi Richelieu. Nová dramatizace Kena Ludwiga zpracovává známý příběh o královniných diamantových přívěšcích a věrně zachycuje ducha původní románové předlohy. Autor se však nebál pustit do několika drobných změn, d`Artagnan tak do Paříže přijíždí nikoliv se sluhou, ale se svou rozjívenou sestrou milující dobrodružství. Autor, který je také autorem dramatizace Vraždy v Orient Expresu (Murder on the Orient Express), kterou má Městské divadlo Kladno v momentálně na repertoáru, patří k nejvýznamnějším světovým dramatikům současnosti, je držitelem těch nejprestižnějších divadelních cen a jeho texty se těší široké oblibě po celém světě. Tři mušketýři Kena Ludwiga budou v Městském divadle Kladno uvedeni v české premiéře.

Tři mušketýři budou první inscenací v MDK režiséra a překladatele Šimona Dominika, bývalého uměleckého šéfa Západočeského divadla Cheb a Divadla F. X. Šaldy v Liberci, jednoho ze zakladatelů pražského Divadla NaHraně. Šimon Dominik je také autorem překladu, který vznikl na objednávku MDK. V rolích mušketýrů se představí noví členové hereckého souboru MDK Michael Vykus a Kryštof Dvořáček, roli Aramise ztvární hostující Ondřej Novák. Zpupného gaskoňce si zahraje Tomáš V. Hron a jeho hubatou sestru Anna Polcrová.

Více informací o inscenaci (https://www.divadlokladno.cz/cz/divadlo/inscenace-tr-i-mus-kety-r-i-1356)

„Nechť je tvým heslem kuráž. Ale pozor, kuráž se neprojevuje jen v pažích a nohách. Zůstat věrný sám sobě, to chce odvahu.“

Ken Ludwig

Je jedním z předních současných amerických dramatiků. Je autorem celkem dvaceti osmi divadelních her a muzikálů, jeho texty byly uvedeny ve více než třiceti zemích světa a přeloženy do více než dvaceti světových jazyků. Broadwayská divadla uvedla šest jeho her a na londýnském West Endu mělo premiéru dalších sedm. Komedie Kena Ludwiga se tak staly standardní součástí repertoárů divadel nejen anglicky mluvícího světa. Je držitelem několika cen Tony a Cen Laurence Oliviera, dvou Cen Helen Hayes a Ceny Edwina Forresta za přínos americkému divadlu. Za svou knihu How To Teach Your Children Shakespeare (dosud nepřeloženo), vydanou nakladatelstvím Penguin Random House, získal cenu Falstaff za nejlepší shakespearovskou knihu roku. Kromě dramatizace Třech mušketýrů také autorem divadelních adaptací Dobrodružství Robina Hooda (The Adventures of Robin Hood) a Ostrova pokladů (Treasure Island).

Dramatizace: Ken Ludwig

Autor předlohy: Alexandre Dumas st.

Překlad a režie: Šimon Dominik

Dramaturgie: Adéla Vondráková

Scéna: Karel Čapek

Kostýmy: Tereza Vašíčková

Hudba: Matěj Kroupa

Šermy: Petr Nůsek

Pohybová spolupráce: Barbora Janatková

Hrají: Tomáš V. Hron, Michael Vykus, Kryštof Dvořáček, Ondřej Novák j.h., Miroslav Večerka, Jiří Š Hájek, Jan Vlas j.h., Michal Kuboušek, Anna Polcrová, Jana Zenáhlíková, Barbora Hron Vovsíková, Kristina Sitková

Premiéra

Sobota 2. října 2021 od 19:00 v hlavním sále MDK

Nejbližší reprízy

pondělí 4. října, pátek 15. října

Rozhovor

1.10.2021 14:00

Na Radiu 1 si budeme povídat s Jaroslavem Slánským, uměleckým šéfem Městského divadla Kladno.

Soutěž

Ve čtvrtek 30.9. můžete soutěžit o dvě vstupenky na představení Tři mušketýři, které se koná 15.10.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama