Článek Soutěž

TÝDEN INOVACÍ ČR V PRAZE

Týden inovací ČR přiváží ambasadora OpenAI či experty z MIT a Stanfordu. Kromě umělé inteligence se zaměří i na další zásadní témata současnosti

V úterý 10. října ráno začne v Kampusu ČSOB už po osmé hlavní událost Týdne inovací ČR, který oficiálně odstartuje slavnostním zahájením již 9. října večer za účasti mj. premiéra Petra Fialy. Hlavní událost nabídne mimořádně nadupaný program: několik desítek špičkových osobností ze světa i ČR, dvanáct diskuzních panelů, asi čtyřicet inovativních technologií a řešení a také přes 70 inspirativních seminářů. Kromě umělé inteligence a jejích dopadů na celou řadu oblastí života společnosti se Týden inovací zaměří třeba i na ochranu klimatu, budoucnost pracovního prostředí, nejnovější trendy v oblasti mentálního zdraví, vzdělávání či dopravy.

Jednou z hvězd mezinárodní konference Týdne inovací ČR bude uznávaný expert na umělou inteligenci Abram Maldonado, oficiální ambasador OpenAI, která vyvinula ChatGPT. Je i spoluzakladatelem Create Labs, firmy, která mj. pomáhá mladým lidem ze znevýhodněných městských komunit budovat počítačové dovednosti. Abran je rovněž uznáván jako tvůrce prvního virtuálního avatara poháněného GPT nazvaného Claira.

Dále vystoupí Umberto Fugiglando, člen interdisciplinárního týmu vědců sdruženého v unikátním projektu Space Bubbles na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Podstatou projektu je vyslání družice s bublinovým strojem na Lagrangeovu oběžnou dráhu, který má rozptylovat a odklánět sluneční záření tak, aby bylo dosaženo zmenšení nebo kompletního potlačení účinků klimatických změn.

Představí se také Michael Hsieh,pracovník Centra pro mezinárodní bezpečnost a spolupráci na Stanfordově univerzitě, který se mj. zaměřuje na vliv technologií na různé aspekty veřejného zájmu. Debatovat rovněž budou Thomas Canguilhem, globální CEO organizace EcoTree, regionální viceprezident Google Cloud pro severoevropský region Daniel Holz nebo třeba Antonia Proka, projektová manažerka v REScoop.eu.

Umělá inteligence, ochrana klimatu, budoucnost práce a další témata

Důležitou součástí programu jsou také špičky tuzemské inovační scény. Mimo jiné specialista na AI a nejcitovanější český vědec současnosti Tomáš Mikolov z CIIRC ČVUT v Praze, dále Stanislav Fořt ze Stability AI, Kristýna Spěváková, vedoucí Českého cirkulárního hotspotu, INCIEN, Petr Míkovec, ředitel INVEN Capital, Ondřej Vlček, prezident antivirové firmy Gen Digital a filantrop, Simona Kijonková, šéfka holdingu Packeta, Petr Kasa, CEO Pilulky, Pavlína Louženská, zakladatelka #HolkyzMarketingu, Senta Čermáková, výkonná ředitelka Czechitas a další.

Konferenční panely nabídnou v rámci hlavní scény a také scény K.I.S.S. široké spektrum důležitých témat. Kromě praktického využití umělé inteligence v životě každého z nás, tedy mj. ve sféře byznysu, startupů i společnosti jako celku, to bude i problematika budoucnosti práce a pracovního prostředí, inovací ve zdravotnictví, budoucnosti mobility, žen v technologických oborech, wellbeingu apod.

Unikátní bionická ruka, AI v boji proti rakovině či kráčející roboti

Druhou částí hlavní události Týdne inovací ČR bude inovační veletrh, který představí okolo 40 přelomových novinek z různých oborů světa inovativních řešení a moderních technologií. Například britský startup Unmanned Life, který řeší flotilové řízení mobilních robotů, dronů či robotických ramen za společným cílem, například kvůli dohledu nad kritickou infrastrukturou.

Dále český startup Z-Bionics, jenž vyvinul oceňovanou bionickou paži Z-Arm, či aplikace společnosti Attune Health, s jejíž pomocí si uživatel díky pokročilým algoritmům umělé inteligence dokáže zkontrolovat klíčové zdravotní ukazatele pomocí vlastního smartphonu nebo laptopu. K prohlédnutí budou i kráčející čtyřnozí roboti SPOT s robotickou rukou z dílny FEL ČVUT, kteří mohou být využiti třeba pro průzkum a inspekci dosud neznámých prostor ve spolupráci se záchranáři, a další.

Inspirativní semináře a doprovodné události

Během dne se také uskuteční více než 70 inspirativních seminářů. Povedou je například influencer Karel Kovy Kovář, architektka Eva Le Peutrec, ekonom a spisovatel Tomáš Sedláček, technologický evangelista Petr Mára, designérka Anna Marešová či viceprezident pro globální rozvoj obchodu a prodej společnosti TytoCare Eyal Baum ad.

Týden inovací ČR, jehož organizátorem je už 8. let vzdělávací institut ELAI, nabídne i letos desítky doprovodných událostí v mnoha městech ČR.

Celá událost bude slavnostně zahájena v pondělí večer 9. října v 18.00 v multifunkčním sálu DOX+ na Praze 7, mj. za účasti premiéra ČR Petra Fialy. Součástí programu budou i krátké prezentace několika pozoruhodných projektů inovativního vzdělávání pod názvem Učit je odvaha.

Podrobnější informace najdete na webu www.tydeninovaci.cz

Soutěž

V úterý 3.10. můžete soutěžit o vstup na slavnostní zahájení a 4.10. na hlavní událost akce (10.10.).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama