Článek Rozhovor

V PRAŽSKÉ TRŽNICI BUDE FESTIVAL UKA UKRAJINU!

V Pražské tržnici se odehraje festival UKA UKRAJINU!, představí ukrajinskou kulturu a gastronomii 

Ve čtvrtek 5. května v odpoledních a večerních hodinách bude Pražská tržnice patřit ukrajinské kultuře a gastronomii. Na festivalu UKAUKRAJINU! se představí kapela Atmasfera, jejíž členové uprchli před válkou, nebo zpěvačky Birdsy a Anya Kovtun. Kromě hudby festival nabídne autentické speciality ukrajinské kuchyně, které budou k dostání hned u několika stánků. Akci pořádá Pražská tržnice a Spolek Archetyp – Farmářská tržiště Praha, vstupné je dobrovolné a výtěžek poputuje Organizaci pro pomoc uprchlíkům. 

Rozhodli jsme se Ukrajinu přidat na mapu pražských festivalů, zaměřených na nejrůznější kulturní a gastronomické okruhy. Důvody jsou zjevné – chceme naše Ukrajince podpořit nejen finančně, ale hlavně morálně. Nabídnout jim možnost nakrátko si odpočinout v jejich těžké situaci, cítit se „jako doma“ a ostatním umožnit bližší seznámení s kuchyní a hudbou země, jejíž občané již před válkou tvořili největší skupinu cizinců v Česku,” komentuje za pořadatele festivalu Michal Tošovský, programový ředitel Pražské tržnice.  

Mezi osmi stánky s ukrajinskými specialitami nebude chybět ani iniciativa “Nejsi sám” Olgy Martynovské, vítězky a porotkyně MasterChef Ukrajina

Její tým, se kterým se již několikrát představila na farmářském trhu na Náplavce, prodává ukrajinské speciality a současně vybírá finanční prostředky specificky na léky, které jsou aktuálně potřeba na Ukrajině v nemocnicích či přímo na bojové frontě. 

Gastronomickou sekci festivalu zaštiťuje Spolek Archetyp, pořadatel farmářských trhů na Náplavce, Kubánském a Řezáčově náměstí. Návštěvníci budou mít na výběr z bezmála deseti stánků, kde budou moci ochutnat stálice východní kuchyně – pelmeně, vareniki, pirožki, běljaši, zapiekanki, boršč, zrazy, holubci, bograč, banoš, tvarožník nebo ukrajinská vína a destiláty. 

Na našich farmářských tržištích jsme vždy rádi podporovali charitu, takže pomoc Ukrajině byla pro nás rovněž logickým krokem. Osobně moc doporučuji excelentní kuchyni z vařečky Olgy Martynovské, která se svou iniciativou již několikrát působila na Náplavce a jejich jídlo je opravdovým zážitkem,” okomentoval akci za pořadatele farmářských trhů Jiří Sedláček ze Spolku Archetyp. 

Nebude chybět ani ukrajinský pivní speciál. Pivovar Cobolis na akci nabídne speciální pivo Východní Independent 14°- NIEPA, uvařené s odkazem na situaci na Ukrajině. Kávu během akce zajistí stánek společnosti Mama coffee, která se rovněž aktivně angažuje v pomoci ukrajinským běžencům, vytváří pro ně pracovní pozice, pořádá baristické workshopy a aktuálně též otevírá komunitní centrum s kavárnou. 

Během odpoledne a večera, kdy hudební program vyvrcholí, vystoupí ukrajinští umělci žijící dlouhodobě v ČR i ti, kteří z Ukrajiny prchli v minulých týdnech před válkou. Křehká zpěvačka Anya Kovtun, žijící v Praze již 8 let, představí vlastní tvorbu na pomezí indie popu i některé převzaté skladby. Skládá v ukrajinštině a ruštině a jak sama o své hudbě říká, jsou pro ni nejdůležitější emoce, proto dokáže k lidem promlouvat, i když třeba nerozumí jejímu jazyku. 

Z Oděsy do Česka přijela zpěvačka a producentka Birdsy, která se zúčastnila ukrajinské verze talentové soutěže The Voice a diváci ji mohou znát i z obrazovek České televize. Na festivalu vystoupí s doprovodnou kapelou, kterou dala dohromady po příchodu do ČR. “Děkujeme České republice, že nás tak vřele přijala a že tak podporuje naší zemi a naše spoluobčany, kteří byly nuceni opustit své domovy,” vzkázala zpěvačka.  

Součástí programu bude i vystoupení tanečního souboru Al-Sarris Dabkeh, jejichž představení je inspirováno aktuálním děním na Ukrajině, ukrajinskou kulturou a folklorem. Vrcholem festivalu pak bude večerní vystoupení skupiny Atmasféra, která kombinuje tradiční ukrajinskou hudbu s indickými vlivy. Členové kapely utekli v prvních dnech války do Polska, odkud na festival UKAUKRAJINU! přijedou, aby svým vystoupení podpořili ukrajinské uprchlíky v Praze. 

Vstupné na akci je dobrovolné a výtěžek z něj poputuje Organizaci pro pomoc uprchlíkům, která v Česku pomáhá uprchlíkům již od roku 1991. Aktuálně OPU poskytuje potřebnou pomoc ukrajinským občanům, poskytuje právní pomoc, provozuje informační telefonní linky a v Praze se jí podařilo zřídit hotel Telesyk na Praze 2, kde se aktuálně starají o 250 ubytovaných, včetně dětí. Pro tyto rodiny ukrajinských uprchlíků zajišťují jídlo, integrační služby, kurzy češtiny i volnočasové aktivity. Nic z toho by nebylo možné bez finanční pomoci dárců, výtěžek z dobrovolného vstupného tedy podpoří právě tyto současné aktivity organizace OPU. 

Událost na Facebooku: https://fb.me/e/1DAu12x4i 

Pořadatelé: 

www.prazska-trznice.cz 

https://www.farmarsketrziste.cz/o-nas

Více o kapelách: 

Atmasféra https://atmasfera.com/en/

Ania Kovtun https://www.behance.net/avtunkoni

BIRDSY & the band: Timur Berezhnoi, Constantin Syrovatsky, Ioannis Avramidis  https://soundcloud.com/birdsyyyy

Rozhovor

3.5.2022 14:00

Na rozhovor 3.5. ve 14 hodin přijde Michal Tošovský, programový ředitel.

reklama
reklama
reklama