Článek Rozhovor Soutěž

V ZÁŘÍ PROBĚHNE PRVNÍ ROČNÍK PRAGUE ART WEEK

Praha na týden ožije uměním

Od 9. do 15. září se v Praze poprvé koná mezinárodní festival umění PRAGUE ART WEEK 22, jenž chce po vzoru světových metropolí na týden propojit pražskou uměleckou scénu a společnou iniciativou nechat vyniknout hlavního město Česka na umělecké mapě světa a to při příležitosti Českého předsednictví v Radě Evropské unie. Festival vizuálního umění zve návštěvníky z Čech i zahraničí do více než pěti desítek galerií, muzeí, ale i sbírek umění a dalších uměleckých institucí po celé Praze, které představují různorodý program zaměřený na výtvarné umění střední a východní Evropy.

Zahájení festivalu proběhne v pátek 9. září od 17 hod. na piazzettě Nové scény ND, kde bude během celého týdne festivalové centrum, tzv. Superstudio. Následovat bude festivalový víkend, během kterého si velké instituce umění připravily pro návštěvníky festivalu buď vstupné zdarma, nebo vstupné zvýhodněné. Od pondělí 12. září do čtvrtka 15. září organizátoři nabádají k návštěvě menších privátních galerií, které jsou hustě zastoupeny v rámci vybraných městských částí, během jednotlivých festivalových dní. V podvečer lze pak trasu zakončit v centru města v Superstudiu, kde bude probíhat doprovodný program v podobě přednášek a debat s tuzemskými, ale i zahraničními hosty ze světa umění. Pozvání přijali např. fotografka Marie Tomanová, ukrajinská galeristka Maryna Shcherbenko či významný český umělec Kryštof Kintera. „V Praze sídlí velké množství skvělých umělců, po celé metropoli najdete ateliéry výtvarníků, město je protkáno sítí malých galerií a off-space prostorů a v samém centru funguje několik velkých institucí reprezentujících to nejlepší z historie i současnosti českého i světového umění. V Praze můžete navštívit i vynikající různě kurátorsky zaměřené festivaly výtvarného umění, ale jedna společná událost, která bude rezonovat v mezinárodním měřítku, tu doposud chyběla,“ popisuje ředitelka festivalu Lenka Bakešová, proč se organizátoři rozhodli naplno využít potenciál světově hojně využívaného formátu „art week”.

Slavnostní zahájení festivalu se koná v pátek 9. září od 17 hod. na piazzettě Nové scény Národního divadla. Organizátoři přivítají zahraniční i české hosty festivalu, mezi nimiž jsou fotografka Marie Tomanová a kurátor a historik umění Thomas Beachdel z New Yorku, galeristka Maryna Shcherbenkoa zakladatelka ceny pro mladé umělce MUHI z Shcherbenko Art Centerv Kyjevě, teoretička a badatelka Céline Sabari Poizat z Paříže, která se věnuje výzkumu nejsoučasnějších tendencí současného umění v rámci platformy Nonfiction, multimediální umělec Bora Akinciturk původem z Turecka aktuálně působící v Londýně, jehož výstava bude v Praze k vidění během festivalu, nezávislá mezinárodně působící kulturní manažerka Albertine Kopp, zakladatelka neziskového programu Caribbean Art Initiative ze Švýcarska a další.

Během zahajovacího ceremoniálu bude také vyhlášeno a oceněno 10 umělců z otevřené výzvy galerie Artefin o nejlepší digitální umělecké dílo – NFT, jejímž cílem je podpořit tvorbu progresivních umělců a vznik originálního uměleckého digitálního díla. Výherci v kategoriích Cena diváků a Cena odborné poroty si odnesou finanční odměnu v rozmezí 25 až 150 tisíc korun, vítězná díla z odborné kategorie budou navíc během festivalového týdne vydražena a výtěžek dražby bude věnován na dobročinné účely.

Mezi highlighty festivalu patří například možnost zcela poprvé nahlédnout do české soukromé sbírky Havrlant Art Collection – skrze skupinovou výstavu s názvem HAC #1, která se stejně jako sbírka Kateřiny a Jakuba Havrlantových zaměřuje na mladé autory a současné progresivní umění střední a východní Evropy. Video art Ztracený případ od laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Romana Štětiny, které je také součástí sbírky Havrlant Art Collection,se bude promítat v sobotu v kině Ponrepo za přítomnosti autora. V Praze můžete také zanechat vzkaz skrze experimentální instalaci Federica Díaze „Na Horu” nebo se setkat s jednou z nejslavnějších českých fotografek současnosti Marií Tomanovou, která bude mít přednášku v úterý 13. září odpoledne společně s dalšími mezinárodními hosty v Superstudiu na Nové scéně Národního divadla.

Velkým lákadlem festivalového víkendu je možnost navštívit nejnovější pražskou instituci vyhrazenou výtvarnému umění Kunsthalle Praha. Ta návštěvníkům PAW poskytne vstup zdarma o víkendu 10. – 11. září na výstavu Půlnoc umění, jež prezentuje soukromou sbírku i rozsáhlé kulturní aktivity Karla Babíčka. Během týdne 9. – 15. září také zve na doprovodné programy a 14. září na Online talk s Nancy Davidson a Marisou Ravalli-Příhodovou. Stejně tak Muzeum města Prahy, které aktuálně rekonstruuje hlavní budovu, zdarma nabídne program na Norbertově a zve návštěvníky na procházku za pražskou architekturou. Na Nové scéně Národního divadla se také v sobotu od 15 hod. koná bezplatný workshop s fotografem Davidem Gaberlem, který se skládá z hodinové přednášky a následného focení s aparáty Fujifilm v ulicích Prahy.

Ve všech objektech Galerie hlavního města Prahy bude v sobotu 10. září vstup za symbolickou korunu. Po dobu celého festivalu probíhají zdarma výstavy a programy Bienále ve Věci umění, které GHMP pořádá spolu se společností Tranzit.cz a které se až terapeuticky věnují vztahům mezi genderem, rasou, třídou, sexualitou a geopolitikou. Národní galerie Praha poskytuje slevu 50 % na vstupné ve všech objektech v neděli 11. září a zve na několik doprovodných programů k výstavám MOVE: Intimita jako vzdor, Již brzy nebo Zenga.

Galerie Rudolfinum pořádá 11. září bezplatný workshop pro děti k výstavě Fragilités, Centrum současného umění DOX 10. září rodinnou dílnu a 11. září komentovanou prohlídku výstavy (Ne)moc, obojí s volným vstupem pro návštěvníky PAW 22. Uměleckoprůmyslové museum v Praze zdarma zpřístupní doprovodné programy, včetně vstupenky na výstavy, kde se doprovodné programy konají a zve zájemce na procházku Prahou Josefa Sudka. Od pátku do neděle je také poslední možnost navštívit výstavu v MeetFactory Ať zaslechnu tvé stopy a inspirovat se zážitkovým sympoziem Objevování jiného vnímání, obojí věnované novým tendencím v umění a ve společnosti. Mezi zahraničními hosty symposia a na PRAGUE ART WEEK 22 přijednou například kurátor z KW Institut v Berlíně Nadim Samman nebo umělkyně a lektorka Charlotte Jarvis, která se zabývá propojením umění a vědy.

V neděli mohou návštěvníci festivalu zavítat do klidného vnitrobloku v centru města v Kampusu Hybernská, kde bude v Galerii HYB 4 D zahájena výstava Blau Barbory Valáškové a kde se mohou těšit na hudební lounge, street food a afterparty v doprovodu DJs skupiny Sady kolektiv.

Většina výstav festivalu je přístupná zdarma, někde je potřeba se prokázat festivalovým passem nebo si udělat rezervaci. Organizátoři doporučují orientovat se podle webu pragueartweek.cz, tištěného katalogu PAW (k dostání v partnerských galeriích a v Superstudiu) nebo podle zářijové přílohy časopisu Art Antiques.

Festivalový týden od pondělí 12. září do čtvrtka 15. září

Střed festivalu a místo setkávání hostů i protagonistů festivalu bude umístěno v tzv. Superstudiu v budově Nové scény Národního divadla, která se nachází v samém srdci Prahy. Odtud bude možné se vydat na rozmanité trasy festivalu situované do jednotlivých městských částí. Hned na Praze 1 najdou návštěvníci 22 míst, kde se festival odehrává. Začít mohou například v jedné v nejstarších a nejprestižnějších aukčních síní Galerií Kodl, která uvádí výstavu k online aukci Artslimit, jež představuje vyváženou selekci děl 19. a 20. století s přesahy do současné tvorby autorů, jako jsou František Drtikol, Emil Filla, Václav Špála, Karel Malich, Jiří Kars, Jiří Georg Dokoupil nebo Toyen. V sousedství galerie v Topičově saloně lze navštívit výstavy Čermák Eisenkraft, 1. Art Consulting CZ. Novou výstavou Marianna Pally v galerii na Hradební zahajuje sezónu ETCETERA ART a výstavu Monochrome od japonského dua RYUHA najdete v galerii Kvalitář.

Druhou výstavami nejpočetněji zastoupenou městskou částí je Praha 7, která ožije vernisážemi a komentovanými prohlídkami ve středu 14. září. Nachází se zde hned několik galerií, v nichž probíhá SUMO Prague, přehlídka umění zaměřená na spolupráci se zahraničními subjekty. Návštěvníci tak budou moci v Praze vidět výstavy připravené ve spolupráci s galeristy a umělci z Německa, Dánska, Grónska, Japonska, Francie nebo Turecka v případě Holešovické šachty, která chystá vernisáž i afterparty. K vidění zde budou i čeští umělci, například Jiří Pitrmuc ve Stone Projects, Tono Stano v Trafo Gallery nebo Tomáš Němec v Chemistry Gallery.

Festival se koná také na Praze 3, 5, 6 a 8, kde organizátoři doporučují obejít vždy několik míst najednou dle denního itineráře a jednotlivých tras vyznačených na mapě (na pragueartweek.cz a v programovém katalogu), ale i v místech mimo centrum města na Praze 10 nebo 12, kde je například ojedinělá možnost navštívit rozestavěnou budovu PSN Vanguard a shlédnout pop-up výstavu ve 13. nadzemním podlaží. Unikátní je také venkovní výstava Lukáš Raise v Bastionu na Praze 2. Mezi jednotlivými městskými částmi se lze pohodlně pohybovat městskou hromadnou dopravou a lze využít i příměstské vlaky, na jejich několika zastávkách probíhá Festival m3 / Umění v prostoru a v Měšicích u Prahy lze v neděli 11. září navštívit výstavu Artefinu a den otevřených dveří areálu ARTEX.

Krom muzeí, galerií a aukčních síní festival zahrnuje i dvě vybraná umělecká studia – Loft BubNY a Studio Prám nebo novou bytovou galerii Untitled-Art, kde se návštěvníci budou moci setkat přímo s umělci v určený den a čas nebo po domluvě.

Doprovodný program, který má za cíl rozšířit perspektivu návštěvníků, umělců i sběratelů umění PRAGUE ART WEEK 22, proběhne v Superstudiu na Nové scéně Národního divadla. Budova vyniká unikátní brutalistní architekturou 70. let a přilehlá piazzetta Národního divadla vybízí k setkávání a networkingu. Zastřešujícím tématem přednášek, masterclass a diskusí je totiž „NET“ – téma artikulující síť vztahů a spolupráce, která celé umělecké odvětví spojuje. Od pondělí do čtvrtka se zde koná program přednášek, debat a masterclass, který se bude věnovat kariéře umělců, podpoře a propagaci současného umění, kritické reflexi výtvarného umění, investicím a sbírání umění a jeho ochraně i dalšímu know-how a síťování v oblasti kultury. Krom zahraničních hostů promluví o péči a o zachování umělecké sbírky například William Rudolf Lobkowicz v bloku art collecting, kde odborná platforma Art+ navíc představí první český průzkum mezi sběrateli umění, který vznikl ve spolupráci s J&T Banka Art.

Program v Superstudiu PAW bude zdarma s omezenou kapacitou, zájemci se mohou registrovat na GoOut.cz od 1. září 2022.

PRAGUE ART WEEK je otevřená platforma pro kooperaci nejvýraznějších institucí na poli pražské umělecké scény a každoroční festival umění s cílem propojit galerie, muzea, výstavní síně, ale i sbírky umění a další umělecky zaměřené organizace. Vizí PRAGUE ART WEEK je nechat Prahu vyniknout na umělecké mapě světa, přispět tak k internacionalizaci české umělecké scény a stát se významnou platformou pro navigaci ve spletitých sítích pražské umělecké scény. Činnost PRAGUE ART WEEK je celoroční, jejíž velkou součástí je web pragueartweek.cz, kde během roku propaguje události partnerských institucí umění. S cílem udržení kvality je výběr partnerů kurátorován. Nedílnou součástí je také podcastová série NET – v síti umění, která představuje významné osobnosti na poli současného umění a rozplétá spletité sítě uměleckého světa.

Pro víc informací navštivte web, Facebook a Instagram.#pragueartweek22

Rozhovor

2.9.2022 14:00

O akci si budeme povídat v pátek 2. září ve 14 hodin, naším hostem bude ředitelka festivalu Lenka Bakešová.

Soutěž

V pondělí 5.9. můžete soutěžit o dva festival pasy a katalog.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama