Článek Rozhovor

VENTOLÍNOVA KAPELA AMETYST POKŘTÍ DEBUT

Nová psychedelic-punk-disko kapela Ametyst, ve které se sešli producent David Doubek (Ventolin), textařka a zpěvačka Markéta Levínská, kytaristé Štěpán Uherka a Jan Hanyš a houslistka Klára Doubková, v říjnu vydala debutové album Soft Freezy Dolce. Desku pokřtí 22. prosince v pražském Café V lese. Své sety při této příležitosti odehrají HRTL, Myslivec i Ventolin.

Původně Ametyst neměli jiné ambice, než se sejít a zahrát si spolu. Bez ohledu na to, kdo co umí a čím je, protože covid z nich sejmul jejich dosavadní umělecké „pozice“ a „zásluhy“. „Vznikli jsme v covidovém bezčasí, když se nám v izolaci stýskalo po kamarádech. Občas to bylo náročné vydržet a tak na jednom setkání v pauze mezi lockdowny Štěpán navrhnul, ať založíme kapelu. Jen tak, pro radost,“ říká Doubek, který patří se svým projektem Ventolin mezi nejúspěšnější české elektronické hudebníky.

Markéta, kromě toho, že je mou kolegyní z katedry, je také básnířkou. Chodívá na procházky se psem kolem řeky, píše o tom básně a dává je na Facebook. Navrhli jsme proto, aby se stala textařkou a zpěvačkou a ona hned na první zkoušku přinesla deset perfektních textů. K těm jsme začali improvizovat a zvuky, které nám z toho lezly, nás okamžitě bavily. Trochu nám to připomínalo hudbu našich oblíbenců Suicide či Bruce Haacka,“ nezapře kapela hudební DNA.

Ametyst sice existují sotva dva roky, ale stihli za tu dobu složit a nacvičit koncertní repertoár a také nahrát album. Nebylo to totiž poprvé, kdy spolupracovali – znají se už z dávné kapely Pekelní satani a také z divadla Nejhodnější medvídci. Možná i proto do sebe vše tak snadno a rychle zaklaplo.

Přestože hlavní motivací ke vzniku kapely bylo setkávání s přáteli a neambiciózní společné muzicírování, začaly se jim pod rukama rodit písně, u kterých si uvědomili, že by je rádi hráli před lidmi a také dobře nahráli. „Vybrali jsme osm nejlepších songů, které jsme nahráli na chalupě v Beskydech ve studiu Jalupňa u Lukáše Lukáše, který je dvorním zvukařem kapely Buty. Základy písní jsem si pak odvezl domů, kde jsem na nich pracoval celé léto, dodělal jsem aranže a mix. Mastering obstaral Ondra Ježek,“ upřesňuje Doubek.

Na albu slyšíme dva ženské hlasy: Markétu Levínskou a Kláru Doubkovou, která také hraje na housle. Mužské vokály zpívá David Doubek, který naživo hraje na bicí a syntezátory. Kytary obsluhují Štěpán Uherka a Jan Hanyš. Zvukově Ametyst čerpá z celé řady vlivů, od leftfield techna Andrew Weatherhalla přes disco k narativnímu minimalismu The Fall, Can či Paranoid London. Obal alba vytvořila Berta Doubková za pomoci Julie Černé.

Událost: https://www.facebook.com/events/1428277854386310

FB: https://www.facebook.com/100086416482774

IG: https://www.instagram.com/ametyst_kapela

SC: https://soundcloud.com/skupina-ametyst

Rozhovor

22.12.2023 14:00

S kapelou Ametyst si budeme povídat v pátek 22. prosince ve 14 hodin.

reklama
reklama
reklama