Článek

VENUŠE VE ŠVEHLOVCE POŘÁDÁ FESTIVAL WILD! 2022

Festival WILD! 2022, 25.-29. května: Divadelní přehlídka představí dílo Édouarda Luise i první českou queer operu

25.-29. pořádá divadlo Venuše ve Švehlovce festival WILD! 2022. Třetí ročník přehlídky LGBT+ performativního umění je jediným divadelním festivalem v ČR se zaměřením na tuto tématiku. Žižkovská „alternativní sluj“ Venuše letos spojila síly se Švandovým divadlem, festival se koná s mezinárodní účastí.

WILD! jako výraz nespoutaného uměleckého výrazu, kterým queer umělecká komunita obohacuje kulturní svět. WILD! jako připomínka osobnosti Oscara Wildea, dandyho a literáta, který byl za svou homosexualitu odsouzen a tento proces mu prakticky zničil život.

„První ročníky se odehrály ve stínu pandemie. Máme ohromnou radost,
že se nám tentokrát podaří zprostředkovat českému publiku výrazné počiny na poli queer divadla nejen z našich luhů a hájů, ale i ze zahraničí,“
láká dramaturg festivalu Jakub Čermák na mezinárodní program. Venuše ve Švehlovce produkuje novinku polského režiséra Przemysława Wojcieszeka a dále přiveze hosty z Řeckého Národního divadla, v čele s režisérem Eliasem Adamem. „Elias Adam je mladý tvůrce, kterého si v Evropě všímají, je pozván například na mnichovský festival Radikal jung. Do Čech přiveze inscenaci Skoncovat s Eddym B., podle debutové knihy dalšího mladého autora – Édouarda Louise,“ představuje Čermák hosty z ciziny.

Francouzská intelektuální queer ikona

Mladému spisovateli Édouardu Luisovi se podařilo navrátit lesk žánru biografie a jeho texty jsou přeloženy do více než dvaceti světových jazyků. „Ve svých románech hovoří o sobě, ale pozná se v nich mnoho samotných čtenářů. Louisova práce inspiruje tvůrce po celém světě a proto jsme se rozhodli představit dramatizace jeho tří prvních románů českému publiku,“ pokračuje Čermák.  Divadlo Venuše ve Švehlovce uvede již zmíněné představení »Skoncovat s Eddym B.« v produkci Řeckého národního divadla, které popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo strastiplné dětství na chudém severofrancouzském venkově, ale také jeho postupně odhalovanou homosexualitu. Pořadatelé dále lákají na dramatizaci Louisova druhého románu »Dějiny násilí«, kterou uvádí Švandovo divadlo a která vypráví opět s ohromnou odvahou o znásilnění a jeho následcích, jimž byl autor vystaven.Diváci zhlédnou také adaptaci prózy z roku 2021, »Kdo zabil mého otce«, kterou režíroval právě Jakub Čermák se souborem Depresivní děti touží po penězích. Původně stručná literární zpověď je sžíravou obžalobou francouzského třídního systému a zároveň něžným milostným dopisem.
„Setkání s Louisem je pro mě formativní záležitost. Popisuje věci, které jsem ve svém životě zažíval taky, ale asi jsem je neuměl zpracovat. Díky jeho vyrovnávání sám se sebou, svou rodinou, vztahy, jsem schopnej tomu všemu porozumět,“ popisuje sílu Louisových textů herec Daniel Krejčík, který se pro Depresivní děti ujal role samotného spisovatele.

Nadčasová záležitost

Návštěvníci festivalu se mohou těšit také na první českou queer operu Tomáše Hanzlíka
»Poklad Arkádie«
, která měla úspěšnou premiéru na mezinárodní přehlídce Opera Schrattenbach 2021. Jedná se ale o původní české libreto. Dochované fragmenty textů antického básníka Theokrita byly přeloženy, zveršovány a doplněny do jednoho celistvého příběhu, který svým nadčasovým poselstvím přesahuje dobu Antiky až do současnosti.
Ve světové premiéře bude uvedena autorská inscenace »Čas, kdy umírají vosy« polského režiséra Przemysława Wojcieszeka. Příběh mladých lidí z polské LGBT komunity na pozadí proměny společenských nálad v jejich vlastní zemi, představí jednotlivá dramata a ukazuje mechanismy represe, které přivedly mladé lidi až k rozhodnutí emigrovat.

WILD! 2022
25.5. Édouard Louis: Kdo zabil mého otce (Depresivní děti touží po penězích)
26.5. Édouard Louis: Dějiny násilí (Švandovo divadlo)*
27.5. Édouard Louis: Skoncovat s Eddym B. (National Theatre of Greece) – česká premiéra, v původním znění s českými titulky
28.5. Čas, kdy umírají vosy (Przemek Wojcieszek) – česká premiéra
29.5. Tomáš Hanzlík, Marek Řihák: Poklad Arkádie (Ensemble Damian) – pražská premiéra

Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3
*Švandovo divadlo na Smíchově, Štefánikova 6/57, Praha 5

www.venuse-ve-svehlovce.cz

https://www.facebook.com/VenuseveSvehlovce

Předprodej v síti GoOut

reklama
reklama
reklama