Článek

VINYLA HLEDÁ TALENTOVANÉ PRODCENTY*KY A PUBLICISTY*KY

Vinyla hledá talentované elektronické producenty*ky a hudební publicisty*ky
Věk nově není kritériem výzvy Bastl Electronic Track, publicisté*ky se mohou hlásit jen do 27 let

Dvě výzvy vyhlásili organizátoři hudebních cen Vinyla. Už počtvrté se o Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku mohou ucházet hudební publicisté*ky. Společně s Bastl Instruments pak Vinyla potřetí vyhlašuje také open call Bastl Electronic Track zaměřený na podporu talentů elektronické hudební scény. Nově se mění věková kritéria obou výzev. Své tracky mohou posílat tvůrci bez ohledu na věk, naopak věková hranice publicistické výzvy byla stanovena na 27 let. Uzávěrka obou výzev je 31. ledna 2024.

Ocenění pro hudební novináře*ky doplňuje stávající kategorie Deska roku, Objev roku a Počin roku. Cílem je podpořit hudební publicistiku. Přihlášené práce mohou mít podobu textů, podcastů či jiných audiovizuálních forem „Kulturní žurnalistika má stále těžší pozici, z mediálního prostoru se důsledkem neustále se zužujícího prostoru ve velkých médiích vytrácí. Tímvíce chceme mladé autory*ky motivovat a veřejnosti ukázat, koho se vyplatí sledovat. Jako nejlepší porota hodnotí práce zohledňující širší společenský kontext. Porota se po diskuzi rozhodla vrátit k věkové hranici 27 let,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Tomáš Grombíř.Loni si Cenu Jany „Apačky“ Grygarovéza publicistiku odnesli hned dva autoři,Jiří Slabihoudek a David Laufer.

Open call Bastl Electronic Track je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments a cílí na (začínající) producenty*ky. Zde porota naopak limitující věkovou hranici zrušila. „Věk v hudebním světě hraje stále menší roli a se zásadními inovativními nahrávkami i díky novým technologiím přichází noví tvůrci všech věkových kategorií. Chceme touto výzvou primárně pomoct na scénu všem novým, neokoukaným tvářím,“ upřesňuje Viktor Piorecký ze společnosti Bastl Instruments. Přihlášení je možné formou nahrávky / tracku v maximální délce 10 minut. Nejzajímavější nahrávku následně vybere pětičlenná odborná komise. Každoročním cílem tohoto projektu je vyprodukovat dvě původní nahrávky, kterým Vinyla a Bastl Instruments zajistí další propagaci a podporu v rámci svých akcí nebo prostřednictvím akcí partnerských organizací. Loni porota jako laureáty vybrala duo Mezi patry klid. Pod hlavičkou Vinyly vyšla kompilace Shortlist Bastl Electronic Tracks 2022 složená z tracků finalistů.

Nominace na hudební ceny Vinyla budou ohlášeny počátkem roku 2024. Aktuálně stále ještě probíhá Průběžný festival Vinyla, který letos zase o něco více vyrazil do regionů. Důležitou událostí Vinyly je už v neděli 26. listopadu workshop Kulturní publicistika napříč obory. Tři výrazné osobnosti ze tří různých oborů – Eva Klíčová (literatura) & Noemi Purkrábková (výtvarné umění) a Karel Veselý (hudba) zájemcům zprostředkují pohled na fungování tuzemské kulturní publicistiky. Workshop je zdarma a volná místa stále ještě jsou, přihlášky lze posílat na e-mail tomas@vinyla.cz.

Uzávěrka obou aktuálních výzev, Ceny Jany „Apačky“ Grygarové a Bastl Electronic Track, je 31. ledna 2024. Slavnostní večer spojený s předáváním všech ocenění Vinyly proběhne 6. března v pražském Lucerna Music Baru.

reklama
reklama
reklama