Článek Rozhovor

VYHLÁŠENÍ CEN VINYLA PROBĚHNE V LUCERNA MUSIC BARU

Na vyhlášení XII. ročníku cen Vinyla zahraje čtveřice nominovaných, v open callu Bastl Electronic Track se přihlásil rekordní počet producentů*tek

Už za dva týdny vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou. Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet, a Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku.Slavnostní udílení XII. ročníku cen Vinyla proběhne ve středu 22. února 2023 od 20hodin v pražském Lucerna Music Baru, kde vystoupí hned čtveřice nominovaných, Anna Vaverková, Lobbyboy&saab900turbo, Tamara a Mat213. Večerem provede programový šéf Radia 1 Zdeněk Lichnovský.

Večer odstartuje vystoupení songwriterky Anny Vaverkové, která v duu s Liamem Blomqvistem zahraje svůj elektronický pop o stereotypech, úzkostech a hledání vlastní identity. Hned poté bude následovat křest výročního Vinylu, který připravily výtvarnice a performerka Kateřina Konvalinová a sochařka Erika Velická. Obě se shodou okolností s rapovým projektem Lobbyboy&saab900turbo dostaly do nominací na objev roku a vystoupí jako druhé. Následně se svým setem naváže další z nominovaných, digitální písničkář Matěj Čech – Mat213. Na úplný závěr, po předání všech ocenění, návštěvníky čeká plnohodnotný koncert indierockové pětice Tamara, jejichž debut Anderson nominovaný na desku roku nevšedně zachycuje obyčejnou krásu každodennosti.

Ocenění pro mladé hudební novináře*ky se bude udělovat už potřetí. Porota, kterou letos u Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku tvoří Miloš Hroch, Eva Klíčová, Pavel Turek a Táňa Zabloudilová, vybírá stejně jako loni z 9 přihlášených mladých publicistů*tek. Velký nárůst oproti loňským 27 přihlášeným organizátoři zaznamenali u druhého ročníku výzvy Bastl Electronic Track, kam se letos přihlásilo 39 mladých hudebních producentů a producentek. Zde stejně jako loni bude vybírat porota v obsazení Natálie Pleváková, Sára Vondrášková (Never Sol), Ondřej Mikula (Aid Kid), Ondřej Lasák a Matěj Kotouček.

„Velký zájem o výzvu Bastl Electronic Track ukazuje, jak silná je tuzemská klubová scéna. Navíc oba loňští laureáti vydali své debutové desky a Tokyo Drift s ní dokonce zabodovala v nominacích na Objev roku,” říká jeden z koordinátorů Vinyly Tomáš Grombíř, a doplňuje: „U obou výzev jsme sjednotili věkovou hranici na 30 let. A proč vůbec věkový limit? Snažíme se laureátům pomáhat v profesním rozvoji. V pozdějším věku už pravděpodobně máte robustnější sociální i kulturní kapitál, tak by asi naše pomoc nebyla příliš potřebná nebo relevantní.”

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/5097280593707828

Program slavnostního večera Vinyly

19.30 Door open

20.00 – 20.30 Anna Vaverková

20.30 – 20.40 Křest výročního vinylu

20.40 – 21.10 Lobbyboy&saab900turbo

21.10 – 21.30 Vyhlášení I. (Bastl Electronic Track, Cena Jany „Apačky“ Grygarové)

21.30 – 22.00 Mat213

22.00 – 22.20 Vyhlášení II. (Deska, Objev, Počin)

22:30 – 23.15 Tamara

NOMINACE 2022

DESKA ROKU

Anki – No More Drama

Orient – Redwood

Tamara – Anderson

Tomáš Niesner – Bečvou

OBJEV ROKU

Anna Vaverková

Lobbyboy&saab900turbo

Mat213

Tokyo Drift

POČIN ROKU

Aktivity Future Jiskří

Kompilace 4UA (Unizone)

Festival Pop Messe

Festival Transforma

O Vinyle

Cenu inicioval a produkčně zajišťuje spolek Vinyla, zastoupený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V posledním ročníku 2021 kritici za Desku roku kritici zvolili album Fragility of Context od elektronického producenta Olivera Torra. Objevem roku byla experimentátorka Ursula Sereghy a ocenění Počin roku za své aktivity získal promotérský kolektiv Heartnoize Promotion. Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku si odnesla redaktorka časopisu Full Moon Maria Pyatkina. V rámci loni poprvé vyhlášené výzvy Bastl Electronic Track pro mladé producenty a producentky do 25 let porota vybrala Johannese Tröstlera a Pavla Bastlovou.

Partneři

Hlavními partnery hudebních cen Vinyla jsou společnosti Bastl Instruments a GZ Digital Media. Projekt hudebních cen Vinyla podporuje Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, statutární město Brno, Magistrát hl. města Prahy. Hlavními mediální partnery Vinyly jsou Česká televize, Deník N, Radio Wave, Radio 1, Full Moon a Frontman.cz. Hlavním partnerem Slavnostního vyhlášení je společnost GoOut.

Další informace a kompletní nominace najdete na http://vinyla.cz/

Rozhovor

21.2.2023 17:00

Na rozhovor  v úterý 21. 2. v 17 hodin dorazí by Pavel Uretšlégr.

reklama
reklama
reklama