Článek

YAARA ZACH V GALERII ARTWALL

Yaara Zach: Rok první

Výstava proběhne od 30. 6. do 27. září 2023 v galerii Artwall na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše.

Na fotografiích Yaary Zach se objevují postavy v modrých umělohmotných kombinézách. Postávají osaměle mezi skalami, leží bezvládně na mořském břehu, působí ztraceně a opuštěně. Jejich plastová kůže s trubicemi a výčnělky je proměňuje v cosi podivného, lidského i nelidského zároveň. Jsou to těla svědčící o zranitelnosti lidské i mimolidské existence. 

„Modré postavy přicházejí z mých snů. Prostřednictvím dechu se těla mění na objekt a obráceně. Má práce se týká křehkosti dýchání, prvního a posledního úkonu v životě. Chtěla jsem použít vzduch jako materiál a dát mu tvar, i když jen dočasný,“ komentuje svůj přístup autorka. Fotografická série vychází ze stejnojmenného videa, v němž spolu performerky provozují jakýsi rituální obřad. Vzájemně nafukují své plastové oděvy a ztělesňují tak myšlenku podpory a spojení dechem. Snímky vystavené na Artwallu však působí velmi odlišně. Navozují pocity izolace. Přilnavý plast jako by dusil ty, které obaluje. Těla na pláži připomínají mořské živočichy udušené plastovým odpadem. Postavy obklopené pískem a skalami spálenými sluncem evokují sucho způsobené změnou klimatu. Připomínají křehkost života a prostředí, v němž žijeme.

O umělkyni

Yaara Zach (nar. 1984) žije a pracuje v Tel Avivu. Zach je multidisciplinární umělkyně pracující převážně se sochou. Její práce často tematizuje lidské tělo jako místo osobních a kolektivních vzpomínek. Vystavovala v mezinárodních institucích včetně Muzea umění v Tel Avivu, Izraelského muzea v Jeruzalémě, Moskevského mezinárodního bienále mladého umění, Muzea Berardo Collection v Lisabonu, Domu umělců v Brně a dalších. Získala řadu ocenění, mimo jiné cenu Ann a Ari Rosenblattových za výtvarné umění v roce 2022, cenu za zásluhy od Bezalelovy akademie umění a designu a cenu Rabinovičovy nadace pro umění.

Více informací: www.artwallgallery.cz

reklama
reklama
reklama