Článek

ZABIJAČKA VE VZLETU

Unikátní operní projekt Zabijačka v režii Jiřího Havelky se vrací do vršovického Vzletu.

Komická opera o třech dějstvích a dvou chodech. 

Autoři se v Zabijačce zaměřují na českou vesnici. Konkrétně na období slunovratu, kdy se zásoby jídla dramaticky ztenčují a obyvatelé čekají na řezníka jako na svého vykupitele. Řezník ale pochází z jiného kraje, proto nemá tušení, jak to na vsi chodí.Jak praví stará lidová moudrost, „hladový je vždycky smutný, nacpat bříško, to je nutný“, a kus flákoty je východiskem z každé existenciální krize. Řezník jako posel dobra, řezník jako vykupitel – a česká vesnice plná rázovitých postav. 

Původní opera vychází ze smetanovsko-ladovské tradice, ale přichází v době, kdy už většina venkovských prasat vzala za své. Příspěvek českému umění v době postní pro nás znamená opulentní uměleckou hostinu s nefalšovaným operním zpěvem, tanečními čísly, a dokonce dětským sborem!

Zabijačka vznikla v rámci doprovodného kulturního programu předsednictví České republiky v Radě EU v roce 2022. Následnou premiéru pro širokou věřejnost si odbyla na začátku března ve Vzletu.Nyní se po osmi měsících tento koprodukční projekt Vzletu, divadla Vosto5, Moravského divadla Olomouc a RUN OPERUN vrací do Vzletu a to v termínech 6. a 7. listopadu od 19:30. 

Součástí večera je zabijačkové menu, které se podává divákům. Hostina pro všechny přítomné posiluje komunitní rozměr tohoto projektu a rozvíjí dramaturgickou linku projektů ve Vzletu, v níž jsou diváci nedílnou součástí představení.  

Hudba: Ivan Acher, Martin Konvička 
Libreto: Jiří Havelka, Marta Ljubková, Veronika Loulová 
Režie: Jiří Havelka a Veronika Loulová 
Dirigent: Petr Šumník 

Vstupenky a více informacíhttps://vzlet.cz/program/zabijacka

reklama
reklama
reklama