Článek Rozhovor

ZAŽÍT MĚSTO JINAK V SOBOTU 17. ZÁŘÍ

Sousedské slavnosti Zažít město jinak oživí 17. září téměř 200 míst po celém Česku 

Třetí zářijovou sobotu budou opět stovky ulic a veřejných prostranství po celém Česku patřit sousedům a sousedkám a jejich umu a dobrovolnickému nasazení. Uskuteční se už 17. ročník slavností Zažít město jinak, který od samého počátku koordinuje spolek AutoMat. Letošní motto „Bez zábran“ motivuje k překonávání bariér ve veřejném prostoru i v našich hlavách. Zapojí i nové sousedy a sousedky z Ukrajiny.  

„Akci Zažít město jinak pořádají bez jakéhokoliv nároku na honorář sami místní. My jim jako AutoMat zařizujeme zábory veřejných prostranství, aby si mohli alespoň na jeden den v roce užít svou ulici jinak – bez aut. Předáváme jim také naše dlouholeté know-how, pracujeme na grafických materiálech, videích a propagaci. Jestli si pak na slavnost pozvou kapely, kuchaře, vědkyně nebo uspořádají přehlídku místních psíků, to už je na nich,“ říká koordinátor Zažít město jinak Tomáš Fridrich ze spolku AutoMat.  

Cílem akce je propojovat sousedy, místní podniky a instituce, kteří se jindy spíše míjejí. „Když spěcháte s dětmi do školy nebo sami do práce, tak si třeba ani nevšimnete, že ve vaší ulici sídlí tiskárna pro nevidomé nebo organizace, která pomáhá nově příchozím z Ukrajiny nebo rodičům samoživitelům,” vysvětluje Tomáš Fridrich. Zažít město jinak je skvělou příležitostí představit tyto aktivity místní veřejnosti. „Na slavnostech se taky třeba dozvíte, že soused, kterého běžně potkáváte jen u popelnic, má skvělou kapelu, nebo že paní odvedle je odbornicí na tropické nemoci,“ doplňuje Anna Kociánová z AutoMatu. „Často se energie vzniklá ze Zažít město jinak přetaví ve vznik místních spolků, které pak pořádají akce po celý rok a stávají se aktivními hybateli dění v dané městské části.

K organizaci Zažít město jinak 2022 se letos přihlásily stovky organizátorů a organizátorek, kteří 17. září oživí cca 120 míst v Praze a 70 v dalších městech. Kompletní seznam lokalit a postupně doplňovaný program je na www.zazitmestojinak.cz/lokality. Už v předtermínech se odehrají slavnosti v Nuslích, Řepích, v Kunraticích, v Brně (3. září) nebo oblíbená akce v Americké ulici na pražských Vinohradech. Tam se bude sousedit už 10. září. 

Akce je striktně apolitická, což AutoMat připomíná především před blížícími se komunálními volbami. Další zásady jsou sepsané v Kodexu Zažít město jinak

K tématu „Bez zábran“ vzniklo také animované video, které vychází z vizuálu a ilustrací Filipa Zatloukala. Režíroval Jakub Dušek. 

Můžete se těšit na vinylové DJs a megavýprodej LPíček i singlů po koruně od Phono.cz.

Rozhovor

13.9.2022 14:00

O akci Zažít město jinak si na Radiu 1 budeme povídat s Annou Kocianovou a Terezou Podobá.

reklama
reklama
reklama