Článek Rozhovor

ŽIŽKOVSKÁ NOC OŽIVÍ ŽIŽKOV

Přichází další Žižkovská noc. 22.-24 září oživí horní Žižkov

Letošní ročník opět přinese na Žižkov žánrovou všehochuť. Návštěvníci se mohou těšit na punkovou avantgardu v podání Už jsme doma, nepřehlédnutelnou zpěvačku a raperku Annet X, alternativní skupinu Nauzea Orchestra a hardcorové FVTVRE. Nebudou chybět ani zahraniční jména, vystoupí proslavená ukrajinská skladatelka Alina Pash, kanadské ambientní duo Nadja, belgický noise rock 30,000 Monkies a mnoho dalších. Multižánrový program doplní přehlídka výstav a doprovodného uměleckého programu galerijní sekce PozorUmění a živý díl podcastu Vysílač. 

22.-24. září oživí Prahu 3 další Žižkovská noc, tentokrát se bude koncentrovat kolem Paláce Akropolis, Hospůdky Nad Viktorkou, Café Pavlač a Puncta v Krásovce. V těchto místech proběhnou desítky koncertů lokálních i zahraničních umělců alternativní hudební scény. „Chceme se vrátit ke kořenům Žižkovské noci a znovu přenést tu blízkost mezi všemi koncerty. Genius loci je pro nás nesmírně důležitý a ŽN vždy vznikala uvnitř klubů, kaváren a komunitních center, kde se tvoří nezávislá kultura. Dramaturgii jsme tentokrát znovu namíchali i ve spolupráci s kurátory a přinášíme mix punku, R&B, rapu, experimentu a alternativy, na které jsou naši fanoušci zvyklí.” popisuje letošní ročník producent festivalu Štefan Cima. 

Večerní hudební program bude přes den doprovázen aktivitami sekcí PozorUmění a Vysílač, které se celoročně starají o šíření myšlenek festivalu. PozorUmění, výtvarná a galerijní sekce, představí v rámci festivalu doprovodný program Galerijního podzimu. Ten je každoroční měsíční přehlídkou současného umění v žižkovských galeriích, komunitních prostorech, kavárnách i prostorech veřejných. Tento rok dává PozorUmění v rámci tématiky „možnosti spolupráce” příležitost vystavovat mladým či méně známým umělcům. Ve čtvrtek 22. září se můžete od 12:00 zúčastnit malířského happeningu skupiny Procesisté v Atriu na Žižkově nebo poté v sobotu zajít na pop-up výstavu a blešák do komunitního Prostoru O na Prokopově náměstí. 

Těšit se můžete i na živý díl podcastu Vysílač, který vám už téměř dva roky přináší rozhovory o společenských problémech s lidmi, kteří jim rozumějí, otevřeně a bez diskriminace. Tentokrát epizoda Vysílače vznikne místo ve studiu přímo během festivalu s moderátorkou Františkou Tranovou a vy můžete být u toho. Tématem bude největší národnostní menšina v Česku, kterou tak většinou ale nevnímáme – Slovenky a Slováci. Co pro ně relativně snadný odchod do sousední země znamená? Jaký to má dopad na Slovensko? Chtějí se vrátit zpátky? Přijďte si poslechnout Vysílač live v sobotu 24. září na horní Žižkov, kde se o tématu pobavíme s odborníky a zástupci slovenské menšiny. 


Instagram ŽN: instagram.com/zizkovskanoc
Facebook ŽN: facebook.com/zizkovskanoc
Webové stránky: zizkovskanoc.net 

Rozhovor

20.9.2022 14:00

O Žižkovské noci si budeme povídat v úterý 20.9. ve 14 hodin, hostem bude producent Štefan Cima. 

reklama
reklama
reklama