Článek Rozhovor

ZRNÍ POKŘTÍ V LUCERNA MUSIC BARU NOVÉ ALBUM

Svůj poslední klip ke skladbě Mí zlatí roboti Zrní natočili na festivalu v rumunském Banátu. Na jeho vzniku se pod režijním vedením Jakuba Čermáka přišli doslova na skok spontánně podílet účastníci festivalu. Videoklipem k patrně nejrozpustilejší skladbě z aktuálního alba Široko daleko Zrní ohlásili své podzimní turné, jehož součástí je také slavnostní křest desky 1. listopadu v pražském Lucerna Music Baru.Na svém sedmém řadovém albu Široko daleko se Zrní vrátili ke svým kořenům. Novinka je zvukově jednoduchá a stručná, s minimálním množství samplů a elektroniky. Přesto je z jejich diskografie patrně nejsilnější. Pandemie, která Zrní zasáhla bezprostředně po vydání minulé desky a před výjezdem na turné, změnila atmosféru v kapele i přístup k tvorbě. Nahrávka zrcadlí pocity pomíjivosti a smrtelnosti a zároveň nepomíjivosti a nekonečna. Nic prvoplánově neřeší a je plná radosti ze života i odkazů na šedesátkové kapely, které Zrní poslouchali v začátcích, když ještě hráli na ulici.

Prožívaná přítomnost je na albu smíchána s kumštem zkušených muzikantů, kteří se opřeli o základní esenci kapely: sílu více než dvacetiletého přátelství. „Na týhle desce jsme zužitkovali všechny svoje dosavadní muzikantský zkušenosti a vrátili se zpátky někam tam, kde jsme začínali, když jsme kapelu zakládali. Tehdy to byla čirá euforie z hraní az kamarádství, touha skládat veselý hipísácký písničky, šířit radost ze života. Kladenský děti květin. A to je duch i tohohle alba,“ říká frontman kapely Honza Unger.

Zrní to tentokrát chtěli zvládnout sami, nahrávat spolu naživo, užít si ryzí kapelní energii v základním nástrojovém obsazení. „Bylo nutný to fakt dobře aranžersky postavit a taky sakra líp hrát. A tak hrajem sakra líp! Prioritou pro nás bylo, aby písničky co nejlíp fungovaly. Odvaha nestavět album na hledání novýho zvuku, ale dovolit si hrát funkčně. Sloužit písničce. Postavit to na řemeslu, ve kterym jsme nikdy nebyli nějaký extratřídy, a tim se svym způsobem obnažit,“ dodává Unger.

Texty tentokrát poprvé vznikaly dřív než hudba, více svobodně a s lehkostí, která se přenesla i na hudbu. „Oproti předešlým deskám záměrně nic neřešíme. Intuice, radost, surfování na vlně, žádná přílišná rozumová cenzura. Texty jsou zenový, o pomíjivosti, o blbostech a dost o lásce, která tam někde po odstranění rozumu evidentně neustále číhá. Po minulý desce, která se víc obracela ven, jsem teď cítil, že se chcivrátit k sobě. Z velkýho světa zase k tomu malýmu, osobnímu,“ přibližuje Unger, u něhož pandemie prohloubila vědomí pomíjivosti a smrtelnosti. Uvědomění, že kdykoli může cokoli skončit a zmizet, pro něj bylo osvobozující.

Patrně nejveselejší písničkou Zrní vůbec je singl Dráha. Inspirací pro ni byl výjev z Mélièsovy Cesty na měsíc, filmového Basquiata v kartónové krabici, myšlenky na Apollo 13 i ping pong u Ungerů ve stodole. Eskymácký text k další výrazné písničce Když sviští vítr pochází z knížky Písně vrbového proutku, kterou Ungerovi pro podobnou poetiku jeho textů doporučil básník Petr Hruška. Valčík Vypravím se za tebou je inspirovaný filmovou scénou, kdy hrdina nese kytku své holce a shodou okolností je na ulici zrovna listopadová revoluce, demonstrace a dějí se velké dějiny. Z celkově kompaktního materiálu vyčnívají chytlavá píseň Mí zlatí roboti s dada zmatečným textem nebo africký song Hodně práce.

Nejvíc šedesátkově ala Leonard Cohen zní Tvoje písně. Z písničky Zatopím v kamnech je jasné, že smutek v nové tvorbě Zrní rozhodně nemá místo. A za zmínku stojí i píseň Hory a řeky bez konce s názvem půjčeným od Garyho Snydera. Tu Unger, stejně jako většinu dalších textů, psal v duchu kóanů. S radostí z paradoxů, podkopávání myšlenek, matení a shazování. „Bavila mě nedotaženost, nedomyšlenost. Aby můj mozek neměl šanci dojít k nějakýmu jasnýmu rozuzlování a uspokojení. Aby to musel vzdát. A tim se dostal do módu, ve kterym to ten muj mozek psal,“ uzavírá Unger.

Všech dvanáct skladeb alba Široko daleko přímo ve zkušebně Zrní se svým mobilním studiem nahrál Ondřej Ježek, který album následně ve studiu Jámor také zprodukoval a smíchal. Mastering měl na starosti Tomáš „Gaex“ Karásek.

Videoklip Mí zlatí roboti: https://youtu.be/3A3EohUZ3Ow

Aktuální koncerty Široko daleko tour:

26. 10. Brno – Fléda – Křest desky Široko daleko

27. 10. Rožnov pod Radhoštěm – Vrátnice

28. 10. Ostrava – Dock

1. 11. Praha – LMB – Křest desky Široko daleko

10. 11. Dobříš – Kulturní dům

11. 10. Český Těšín – Jazz klub na Střelnici

24. 11. Třebíč

1. 12. Cheb – Galerie G4

9. 12. Kladno – Black Road Cafe

15. 12. Valašské Meziříčí – M klub

22. 12. Hradec Králové – AC klub

Další informace

web kapely: http://zrni.cz/

facebook: https://www.facebook.com/kapelazrni/

instagram: https://www.instagram.com/zrni_official/

Rozhovor

1.11.2023 14:00

Na Radiu 1 si budeme povídat s kapelou Zrní.

reklama
reklama
reklama